Türkiye-İspanya Arası Ro-Ro Hattı Açılacak 

Türkiye’nin İspanya'ya ihracatı yüzde 26, bu ülkeden ithalatı ise yüzde 12 arttı. İki ülke arasındaki ticaret artışı yeni lojistik talepleri doğurdu. Madrid'te bir araya gelen ulaştırma bakanları, Türkiye ile İspanya arasında Ro-Ro hattı açılması için 'çalışma grubu' oluşturulması kararı aldı.

Türkiye ile İspanya arasında Ro- Ro hattı kurulması gündemde. Madrid’de bir araya gelen iki ülkenin ulaştırma bakanları, Türkiye ile İspanya arasındaki ticareti hızlandırmak amacıyla hem karayolunda hem de denizyolunda yeni anlaşmalar yaptı. Toplantıda alınan en önemli karar ise iki ülke arasında bir Ro-Ro hattı açılması için çalışma grubu kurulması oldu. Bu talep Türk Ro- Ro ve lojistik şirketlerinden geldi. Direkt bir hat olmadığı için karayolunu ya da Fransa Ro-Ro hattını kullanan lojistikçiler, İspanya’ya Ro-Ro hattı açılması ile maliyetlerin önemli oranda düşeceğini ayrıca zaman avantajı sağlayacaklarını belirtiyor.

İki ülkenin ulaştırma bakanlığı yetkilileri geçtiğimiz şubat ayında Madrid’de bir araya gelmişti. Bakanlar Kurulu’nca 14 Mayıs’ta kararlaştırılan “2018/11785 Sayılı Türk-İspanyol Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı Protokolünün Onaylanması Hakkında Karar” ise 27 Haziran’da Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. İspanya’da yapılan toplantıda iki ülkenin lojistik ağını geliştirecek ve ticareti hızlandıracak birtakım kararlar alındı.

1 Nisan 2020

Kapıkule’den Türkiye’ye Girişlerde Yeni Model Devreye Giriyor

COVID-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ilgili Bakanlıklarla birlikte UND’nin sürdürdüğü girişimler sonucunda Kapıkule Sınır Kapısından ülkemize Türk sürücüleri tarafından gerçekleştirilen taşımalarda sürücü değişimine ek olarak […]
25 Mart 2020

Motorin artık benzinden pahalı

Benzinin litre fiyatında 22 kuruş indirim. Yapılan indirim sonrasında benzin, motorinden 29 kuruş daha ucuz olmuş olacak.
18 Mart 2020

Lojistik sektörüne koronavirüs engeli

Koronavirüs salgını lojistik sektörünü de derinden etkiledi. Avrupa’da 14 ülke kara yolu taşımaları için sınırlarını kapatırken, deniz yolu taşımacılığında ise yüzde 40’a varan fiyat artışı yaşandı.
Türkçe